Mesto Trnava

História mesta

Trnava bola prvým mestom na území dnešného Slovenska, ktorému uhorský kráľ Belo IV udelil v roku 1238 výsady slobodného kráľovského mesta. Už od staroveku bola významnou križovatkou obchodných ciest a neskôr miestom stretnutí uhorských kráľov. V 13. Storočí si mesto vybudovalo opevnenie na ploche takmer 60 hektárov. Historický význam Trnavy  narástol v 16.storočí  keď sa do sem presťahovalo ostrihomské arcibiskupstvo s kapitulou a  Trnava stala kultúrnym a náboženským centrom krajiny.

Dnes je trinásť historických kostolov  vyhľadávaným miestom turistov a spomienkou na jej bohatú históriu. Hoci je Trnava mesto s malým počtom obyvateľov (cca 70000), patrí stále k  mestám s najväčším významom na Slovensku aj vďaka strategickej polohe len 45 km od hlavného mesta Bratislavy a cca 100 km od hlavného mesta susedného Rakúska – Viedne.

Do mesta a jeho okolia sa v posledných rokov presunula výroba a služby veľkých renomovaných medzinárodných spoločností ako napr. Citroën Slovakia, PSA Peugeot, Samsung Electoronics LCD Slovakia.

Pre záujemcov o štúdium na vysokej škole Trnava ponúka možnosť študovať na Slovenskej technickej univerzite, Trnavskej univerzite, či Univerzite sv. Cyrila a sv. Metoda.

Trnava Tourism

Ak máte záujem o konkrétne ponuky na turistické miesta a sprievody, kliknite na tlačidlo.

Čo robiť v okolí